W ostatnich 30 latach nauka w formie video stała się bardzo rozwijającą formą edukacji. Co zatem sprawia, że grono jej zwolenników się poszerza?


Od ponad 35 lat prawie każdy dom był zaopatrzony w telewizor. Rozwój technologii sprawił, że w dzisiejszych czasach bardzo dużo osób obsługuje komputery i urządzenia mobilne. Tym samym wkupiła się w łaski użytkowników nauka za pośrednictwem tych sprzętów. Rynek filmów edukacyjnych stale się rozrasta i nie ma nic w tym dziwnego, ponieważ wiele osób widzi w tymże duży potencjał i dobrze przyswaja sobie wiedzę.


Jakie zatem są zalety nauki video?


Jeżeli zakup video kursu pozwala nam na ściągnięcie pliku na nośnik danych, to wystarczy, że będziemy mieli przy sobie komputer, tablet lub inne urządzenie mobilne posiadające ekran, by móc rozpocząć naukę. Choć kiedyś to było nie do wyobrażenia, dziś stało się faktem.


Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy nauce poprzez video kursy, jest to, że przy odpowiednio zmontowanym i stworzonym nagraniu lepiej jest z wizualizować przekaz treści użytkownikowi. Natomiast aby wszystko to dobrze współgrało nadawany w filmie dźwięk i obraz powinny być spójne ze sobą.


Następną zaletą edukacji video jest niepowtarzalna elastyczność, jaką daje ta forma nauki. Uczeń może w każdej chwili zatrzymać nagranie, przewinąć, odtworzyć je jeszcze raz, dzięki czemu dostosowuje wtedy tempo do swoich możliwości. Można też w tym momencie pokusić się o stwierdzenie faktu, że nauka w formie video stwarza takie możliwości, że tylko nieliczni potrafią coś przegapić w trakcie oglądania.


Jakie są wady nauki video?


Brak odpowiedniego sprzętu wysuwa się na pierwszy plan, który często zniechęca niektóre osoby do tej formy nauki. Jeśli nie posiadamy własnego sprzętu to rozwiązaniem, może być wizyta w bibliotece lub kafejce internetowej.


Warto też zwrócić uwagę, że nauka w formie video w porównaniu do nauki tradycyjnej nie zawsze dogłębnie sprecyzuje nam odpowiedź na dane zagadnienie. W modelu edukacyjnym jeden na jeden zawsze możemy szybko uzyskać odpowiedź na rodzące się pytanie w głowie. Niektórzy autorzy video kursów prowadzą konsultację w formie e-mailowej lub też video konferencji dla osób z dodatkowymi pytaniami.


W krajach tzw. 3 świata nie każdy ma dostęp do odpowiedniej technologii umożliwiającej naukę przez nagrania video. Na szczęście liczba takich osób z każdym rokiem spada.


Podsumowując, to wszystko należy uwypuklić fakt, że nauka poprzez formę video doskonale wprowadza do tematu, dlatego też warto korzystać z niej od samego początku edukacji.